Téma: listy starostovi

Listy starostovi
Vážený pán starosta, pred siedmimi rokmi sme kúpili nehnuteľnosť v Kotrčinej Lúčke. Odvtedy používame cestu ku areálu bývalého družstva. Cesta je v dezolátnom stave, viac sa to podobá na vymletý jarok ako na cestu, sú tam aj 15 cm hlboké jamy.
Cestu používa pravidelne najmenej 17 majiteľov áut a nehnuteľností ku ktorým komunikácia vedie,  (nepočítam do toho majiteľov chát pod lesom) a pravidelne si ich teda ničia.
Prosím Vás preto, aby ste cestu dali opraviť.
Ďakujem
Mirjam Valkovičová

Re: listy starostovi

Vážený pán starosta,
sedem rokov pozorujem ako niektorí obyvatelia Kotrčinej Lúčky vynášajú smeti/stavebný odpad za dedinu. Hovorila som o tom aj s pracovníčkou obecného úradu, ale nespozorovala som žiadnu aktivitu, ktorá by viedla k zamedzeniu tejto činnosti.
Prosím Vás preto, aby ste konali.
Umiestnite za dedinu aj pred skládku tabule, kde upozorníte na porušovanie zákona a na pokuty, ktoré môžete takýmto ľuďom uložiť. Odporúčam tiež raz za mesiac vyhlásiť v rozhlase, že vynášanie odpadu za dedinu je nelegálne.
Ďakujem
Mirjam Valkovičová

3

dobry vecer pani valkovicova,neviem kto ste zac,ale neda mi odpisat na vas nazor...list..nezastavam si majitela auta,ale chcem vam napisat ze tiez raz za cas idem vyviest do ciet ,ktore su v dezolatnom stave niaku sut samozrejme cistu ako to bolo asi aj v tomto pripade. neverim ze by si niekto z nasej obce dovolil vyvazat igelity alebo nieco podobne.cista stavebna drt sa vyvazala aj do cesty k mastaliam v ktorych vy momentalne byvate. co keby ste namiesto tychto vyhrazok a prazdnych reci a vypisovania konecne nieco pre obec aj spravila......vadi vam bytovka, oprava ciest .....pani.... ved vam este .."hori špak na stanici " tak dlho ste tu....snad nejdete  rozkazovat a pisat ludom co tu ziju od narodenia a nieje to malo.........:D

Dobrý deň.
Po prečítaní viacerých príspevkov v diskusnom fóre obce a po rozhovore s p. Valkovičovou cítime potrebu zdôrazniť, že každý tu píše príspevky sám za seba... Nie sme tu dlho ani my, dedinu a život v nej vnímame v mnohom oveľa pozitívnejšie. Vždy je čo naprávať, avšak "svet zlepšovať netreba, treba začať od seba" :=) Prorokovci

Vážený pán starosta,
neviem prečo sa tak veľmi bojíte toho, čo sa píše na diskusnom fóre a nechápem, prečo si tak málo veríte. Tieto voľby vyhráte, bez ohľadu na to, čo kto píše a čo si kto o Vás myslí. Moja intuícia mi to hovorí -:)))).
Prajem Vám, aby ste názory iných ľudí nebrali osobne, nie sú pre Vás podstatné. Podstatné je to, čo si myslíte o sebe Vy sám. 
Pán Žabka, ja nie som Váš nepriateľ , ja som Váš oponent a aj to nie vo všetkom. Sú veci, ktoré robíte dobre a sú veci na ktorých som s Vami spolupracovala a aj v budúcnosti by som to  rada robila, ak sa stanete starostom. Dovolím si tvrdiť,  že máme minimálne jeden spoločný cieľ  a to, aby sa v tejto dedine dobre bývalo.
Ja si svojich oponentov cením ako ľudí prospešných pre môj osobnostný rast. Buď ich presvedčím svojimi argumentmi, že mám pravdu a poteším sa, že som správne uvažovala, ale ma oni presvedčia o svojej pravde a ja sa poteším, že vďaka nim nebudem žiť v omyle.
Budem rada ak ma presvedčite, prečo je pre obec prospešné, aby sa zadlžila  kvôli tomu, že niektorí ľudia nie sú schopní vyriešiť si svoje osobné záležitosti sami.
Podľa mňa bývanie je osobná záležitosť každého človeka a nemá nič spoločného so spravovaním obce a obecného majetku. Obec nie je charita. Ľudia bez domova majú možnosti obrátiť sa na iné inštitúcie, ktoré to majú v náplni práce.
Je mi ľúto všetkým mladých ľudí, ktorí, aj keď pracujú, nemôžu si dovoliť vlastné bývanie. Viem o čom hovorím. Mám dve dospelé dcéry s týmto problémom a neviem im pomôcť. Ale nikdy ani mňa, ani ich nenapadlo chodiť kvôli tomu po žobraní, alebo dožadovať sa obce (teda iných ľudí), v ktorej bývajú, aby vyriešila ich problém za ne.
Teším sa na Vaše argumenty-:)) a prajem Vám pokojnú noc.
Mirjam Valkovičová
PS: Ďakujem Vám za ten piatkový telefonát. Pomohol mi ubezpečiť sa v tom, kto som a kto nie som. A mám so seba radosť.

Vážený pán Žabka,
gratulujem Vám k znovuzvoleniu za starostu. Prajem Vám veľa zdravia, dobrej vôle, zdravého rozumu a energie, aby ste spravovali obec Kotrčina Lúčka k prospechu jej obyvateľov.
Už som Vám viac krát písala a aj naďalej s Vami plánujem komunikovať cez internetové diskusné fórum. Dúfam, že si v tomto volebnom období na takúto modernú formu komunikácie s vašimi spoluobčanmi zvyknete.
Témy mojich rozhovorov (a ja mám tú nádej, že to budú rozhovory a nie monológy) budú
1.    Čierne skládky
2.    Korupcia
3.    Výstavba bytovky
Drevu a jeleňom sa venovať nebudem, to prenechávam na iných aktivistov. Bolo by to na mňa veľa.
Dnes by som sa rada venovala čiernym skládkam.
Máme dve možnosti:
1.    Skládky sa odstránia v réžii obce ( obec si vyperie svoju špinavá bielizeň sama)
2.    Do odstraňovania čiernych skládok sa zapojí polícia, úrad životného prostredia a novinári (špinavá bielizeň sa bude prepierať na verejnosti)
3.    Tretia možnosť neexistuje
Poukazujem na vynášanie odpadu za dedinu už dosť dlho. Napriek tomu sa nič nezmenilo, naopak, intenzita vynášania sa vzhľadom na intenzívnu výstavbu a rekonštrukciu rodinných domov zväčšila.
Prosím Vás preto, aby ste túto problematiku zaradili na program najbližšieho zasadnutia obecného zastupiteľstva.
S pozdravom
Mirjam Valkovičová

7

Vážená pani Valkovičová.
Kto Vám dal právo a kde beriete odvahu nazvať ľudí z K. Lúčky žobrákmi? Keďže starosta zisťoval záujem o byty, je logické, že mladé rodiny reagovali. A žiadna z nich určite nežobrala.Na aké inštitúcie sa majú obrátiť ľudia, ktorí chcú byt??? Nájomné byty sa stavajú po celom Slovensku. Myslíte, že iba pre žobrákov?
Mimochodom žobraním môžme nazvať aj to, keď si niekto urobí bývanie mimo komunikácii a o 1/2 roka žiada od obce cestu. Ste žobráčka?
Všetkých ľudí, ktorí bývajú v nájomných bytoch v Žiline, vo Varíne, v Tepličke... Vy nazvete žobrákmi? Je na mieste ospravedlnenie. Čo poviete na pozemky, na ktorých stojí Vaš byt? Niekto odkúpil staré budovy od krachujúceho družstva na pozemkoch občanov K. Lúčky. Koľko ste dali majiteľom za tie lukratívne pozemky, kde mohla stáť bytovka pre naše mladé rodiny?

8

Vážená pani Valkovičová.
Kto Vám dal právo a kde beriete odvahu nazvať ľudí z K. Lúčky žobrákmi? Keďže starosta zisťoval záujem o byty, je logické, že mladé rodiny reagovali. A žiadna z nich určite nežobrala.Na aké inštitúcie sa majú obrátiť ľudia, ktorí chcú byt??? Nájomné byty sa stavajú po celom Slovensku. Myslíte, že iba pre žobrákov?
Mimochodom žobraním môžme nazvať aj to, keď si niekto urobí bývanie mimo komunikácii a o 1/2 roka žiada od obce cestu. Ste žobráčka?
Všetkých ľudí, ktorí bývajú v nájomných bytoch v Žiline, vo Varíne, v Tepličke... Vy nazvete žobrákmi? Je na mieste ospravedlnenie. Čo poviete na pozemky, na ktorých stojí Vaš byt? Niekto odkúpil staré budovy od krachujúceho družstva na pozemkoch občanov K. Lúčky. Koľko ste dali majiteľom za tie lukratívne pozemky, kde mohla stáť bytovka pre naše mladé rodiny?

Vážený pán starosta,
Potešili ste ma. Rozprávate sa so mnou. Témy mojich listov Vás oslovujú natoľko, aby ste na ne reagovali.
Škoda len, že nepoužívame rovnaký kanál. Moje listy Vám môžu čítať všetci, ktorí sa pozrú na diskusné fórum, Vaše telefonáty počúvam iba ja. Je to škoda. Mnoho ľudí by zaujímali Vaše odpovede, tak ako ich zaujímajú moje listy.
Internet je skvelá vec. Už som si zvykla všetko vybavovať z tepla domova, rýchlo a lacno. Nemusím chodiť na poštu a mnohokrát ani do obchodu. Technológia napreduje míľovými krokmi a tak nie je problém napríklad ani aby si hoci aj jednoduchá žena z domácnosti vedela cez internet zabezpečiť  nahrávacie zariadenie na telefón. Škoda to nevyužívať. Mám takú nádej, že aj Vy raz budete používať internet na priamy kontakt so svojimi spoluobčanmi.
Po Vašom telefonáte som pochopila, že na to, aby sme  mohli viesť konštruktívny dialóg (ohľadne riešenia konkrétnych problémov obce, (momentálne je to čierna skládka)), si potrebujeme  vyjasniť východiskové pozície mňa ako občana a Vás ako starostu.
Teda o čom je funkcia starostu.
Spoločenstvo ľudí, bývajúcich v obci, potrebuje svojho zástupcu na to, aby riešil ich spoločné potreby. (cesty, osvetlenie, vodu, kanalizáciu a pod). A tak si zvolí a zaplatí osobu, ktorá sa bude o tieto spoločné potreby starať. Je to niečo ako pozícia zamestnávateľa a zamestnanca, s tým rozdielom, že zamestnanca, ktorý neplní zadania zamestnávateľa, možno prepustiť po mesiaci alebo troch, starostu až po 4 rokoch, prípadne z veľmi závažných dôvodov revolúciou. Viď Paška dnes.
Spoločenstvo ľudí, bývajúcich v obci, potrebuje aj rôzne služby. Potrebuje obchody, kaderníctva, krčmy, reštaurácie, nájomné domy a podobne. O toto sa starajú podnikatelia, nie starostovia. Ak v dedine nie je reštaurácia, znamená to, že sa to žiadnemu podnikateľovi neoplatí, ak tam žiadna stavebná firma ešte nepostavila nájomný dom, znamená to to isté.
Obec nie je podnikateľský subjekt a tak by nemala prevádzkovať nijakú, ani ziskovú podnikateľskú aktivitu, nieto ešte stratovú.
Starosta to má ale ťažšie ako ktorýkoľvek iný zamestnanec, lebo má mnoho zamestnávateľov, v prípade Kotrčinej Lúčky cca 450. A vyhovieť 450 ľuďom je nemožné a ja žiadnemu starostovi jeho starosti nezávidím a skladám  klobúk každému, kto má tú odvahu a ide do tejto funkcie.
Ale:
Žiadny zamestnanec, ani ten, ktorý má 450 zamestnávateľov, si nemôže dovoliť povedať, že on vie lepšie, čo má robiť, ako hoci aj jediný zamestnávateľ, a jemu nemá právo nikto diktovať.  On môže iba povedať: rozhodol som sa vyhovieť iným svojim zamestnávateľom ako Vám. A potom čakať, čo sa stane v ďalších voľbách.
Žiadny zamestnanec, ani ten, ktorý má 450 zamestnávateľov, nemôže povedať:
Ak ma budete otravovať svojimi požiadavkami, tak sa postarám, aby ste neboli mojim zamestnávateľom (budete musieť odísť z tejto obce).
A aký je Váš názor na vzťah obyvateľa obce a starostu?
A teraz k podstate mojej komunikácie s Vami: čiernej skládke.
Ja viem, že sa Vám do toho nechce.
Je to nevďačná robota.
Tá skládka je však niečo ako špina za nechtami.
Ako si možno vážiť človeka v drahom oblečení, ktorý má špinavé nechty?
Pán starosta, pustime sa do toho. Nie je to až tak veľa práce a až tak veľa peňazí.
Na stránke obce Kotrčiná Lúčka je zavesený text projektu „Zvyšovanie kvality infraštruktúry životného prostredia“. A jeho hlavný cieľ je vytvoriť lepšie podmienky v oblasti životného prostredia. 
Tak vytvárajme lepšie podmienky. Naplňme tento text reálnym obsahom.
Ja sa hlásim do dobrovoľníckej práce. Pôjdem odpratávať odpad z prírody bez nároku na akúkoľvek odmenu, ak zorganizujete ešte pár dobrovoľníkov, alebo ľudí pracujúcich na aktivačných prácach a zabezpečíte kontajner čo možno najbližšie k skládke za dedinou smerom na Vadičov.
Spolu to dokážeme.
Mirjam Valkovičová
PS: Pozývam Vás na kávu. Povedali ste mi, že Vás nepoznám. Rada sa s Vami zoznámim aj po ľudskej, nielen po profesionálnej stránke. A ešte raz opakujem.  Vysoko hodnotím Vašu odvahu ísť do tejto nevďačnej funkcie. Ja by som to nerobila:)))

Vážený pán starosta,
Ďakujem Vám veľmi pekne, že ste dali vyspať cestu na družstvo štrkom:-) . M. Valkovicova

11

10. 1. 2015
Vážený pán starosta,
prosím Vás o urýchlené riešenie neschodnosti cesty na družstvo.
1.    z krátkodobého hľadiska kvôli jej šmykľavosti v dôsledku súčasného počasia
2.     z dlhodobého hľadiska kvôli jej dezolátnemu stavu, veľkým výmolom a jamám

1.    Bola som dnes v obchode. Vzala som si kvalitné zimné topánky určené na extrémne športy.
Napriek tomu, že som išla veľmi opatrne (som 2 dni po operácii a každý pád by mohol zmariť jej výsledok) a cesta mi trvala 30 minút miesto obvyklých 10, som sa dva krát pošmykla a raz spadla.
Niektoré úseky zľadovatenej cesty som sa musela pridržiavať obidvomi rukami plotov domov, alebo voliť brodenie sa po kolená v hlbokom snehu, navŕšenom odpratávaním, lebo pád do takéhoto podkladu by nebol taký nebezpečný ako pán na tvrdom ľade.
Spadla som aj pred týždňom cestou do kostola.
Vážený pán starosta, ja som invalidná dôchodkyňa, mám operovanú chrbticu, bola som vôli tejto diagnóze tri mesiace ochrnutá a mám v zlom stave bedrové kĺby. Máme to v rodine, moja babka zomrela tri týždne po zlomenine krčka bedrového kĺbu, moja mama bola kvôli tejto diagnóze päť rokov odkázaná na invalidný vozík.
Túto cestu v zlom počasí a aj v poľadovici musia absolvovať aj iní obyvatelia, nielen ja. Sú medzi nimi mladé ženy, ktoré tu žili a žijú aj počas tehotenstva. Prosím Vás vysypte cestu škvárou alebo pilinami. Je to rozhodne menšia investícia ako náklady spojené s úrazom s prípadnými trvalými následkami, alebo traumou zo straty nenarodeného dieťaťa.
2.    Cesta je ťažko zjazdná aj v dobrom počasí. Vyzerá ako lesná cesta pre traktory. Nezodpovedá štandardom 21. storočia ani v chudobných obciach.  Nie je to dobrá vizitka pre správcu tejto obce. Prosím Vás preto o asfaltový povrch tejto obecnej komunikácie.

S pozdravom
Mirjam Valkovičová
PS 1: V telefonickom rozhovore so mnou ste sa vyjadrili, že komunikácia s občanmi  obce cez diskusné fórum nie je dôstojná pre takého starostu ako ste Vy, posielam Vám preto tento list aj na Vašu oficiálnu adresu na obecnom úrade.
PS 2: pápež František komunikuje so svojimi ovečkami cez facebook. Ja viem, že nie ste pápež, ale keď on môže, mohli by ste aj Vy reagovať na diskusnom fóre priamo podpísaný svojim menom a nie prostredníctvom svojich „hovorcov“ s bizardnými prezývkami.
PS 3: dovolím si  Vám pripomenúť, že ste mi doteraz neodpovedali na môj list zo 6 - teho januára 2015 na vašu úradnú adresu, v ktorom sa Vás pýtam prečo ste doteraz nezverejnili zápisnice z posedných zasadnutí obecného zastupiteľstva.

12

Vážený pán starosta,
oceňujem Vás za Vašu aktivitu pri likvidácii čiernych skládok. Potešili ste ma. Prajem Vám, sebe, aj celej obci, aby už nepribúdali nové kôpky a aby obec nemíňala svoje peniaze na odstraňovanie odpadu niekoľkých nezodpovedných občanov. Mohli by som/ste venovať svoj čas konštruktívnejším aktivitám.
Prajem Vám pekný (aj keď upršaný) pracovný deň.
Mirjam Valkovičová

13

Vážený pán starosta,
bola som dnes na prechádzke v Hornom Vadičove.
Kotrčiná Lúčka a Horný Vadičov sú susedné dediny a tak by človek predpokladal, že budú podobné, že sa budú podobne stavať k starostlivosti o svoju dedinu a prírodu okolo.
Bola som prekvapená (príjemne), že vo Vadičove niektoré veci riešia inak ako v našej dedine. Cesta do dediny nebola taká obsypaná smeťami ako tá naša, videla som len jednu pneumatiku a dve miesta na ceste, ktoré niekto, kto sa chcel zbaviť stavebného odpadu, zasypal tehlami. Tá naša je kratšia a je zasypaná stavebným odpadom podstatne viac a aj jej okolie je zasypané smeťami oveľa, oveľa viac.
Na konci (od nás na začiatku) dediny je umiestená tabuľa „zákaz sypania smeti pod hrozbou pokuty 166 euro“ a oznam že miesto je monitorované kamerou.
Starosta Horného Vadičova pochopil, že sa oplatí investovať pár euro do tabuliek a pár sto euro do fotopascí a že to dedinu vyjde lacnejšie ako riešenie skládok cez štátne úrady.
Pred dvomi týždňami som sa rozprávala so starostom Papradna. Aj on umiestnil na ohrozované miesta tabuľky a fotopasce. Podľa jeho slov sa to oplatilo, majú menej smetísk a menej starostí.
Škoda že nie ste taký starostlivý starosta a ako tí vo Vadičove a v Papradne.
Mirjam Valkovičová

14

Skládka odpadu tam je, ako je zadný vstup na družstvo, kde je tá cedula zákaz vývozu smetí, akurát že je to teraz zarastené burinou.
Starostovi Vadičova slúži ku cti, že sa ich aspoň snaží likvidovať.
Ten stavebný odpad vysypaný na ceste má čisto praktický význam, ked poprší tak sa tadial autom nedá prejsť a uvedenú cestu používa čoraz viac ľudí na dochádzanie do práce (kedže hlavný ťah KM-ZA je večne zapchatý/zablokovaný). Nie je to nič toxické, staré murivo a omietka, akurát pre oko estéta je to škaredé, avšak funkciu to plní a lepšie ako vysypané povedla cesty.
A kým nebudú zberné dvory na odpad priamo v každej obci, tak ten bordel sa okolo ciest kopiť bude.

15

Vážený pán anonym, povedala som si, že na anonymov nebudem reagovať, robím výnimku, lebo mi to tak teraz vyhovuje.
Cítim záujem a to je v Kotrčinej Lúčke veľká vec.-))) počuť len hulvátov a agresorov, typu totosomja alebo čmeliak, ostatní mlčia ako hrob-:))
Zdá sa, že vám na niečom záleží. Z toho, čo ste napísali to nie je to celkom zrejmé, ale Váš príspevok je celkom mäkký, ako keby ústretový-:))
Dnes som stretla pracovníka na aktivačných prácach z Horného Vadičova, niesol odpad, plnú vlečku vriec, na legálnu skládku. Dali sme dlhú reč. Aj oni majú problém s ľuďmi, čo sypú odpad do prírody. Ale nie sú nečinní. Snažia sa a robia čo sa dá. Skládky pravidelne aj operatívne čistia. Robia to ľudia na aktivačných prácach, ktorí majú zákaz pitia alkoholických nápojov v pracovnom čase. Na jar zlikvidovali aj skládku, ktorú vo svojom príspevku spomínate. Už tam nie je. Zatiaľ-:))
Majú tam aktivistov, čo sa neboja upozorňovať ľudí vynášajúcich odpad, aj za cenu nadávok a vyhrážok.  Ani starosta sa nebojí, že ho znovu nezvolia, keď si rozhádže vzťahy s niektorými (bezohľadnými) ľuďmi. Zatiaľ to rieši rozhovormi.
Píšete:
A kým nebudú zberné dvory na odpad priamo v každej obci, tak ten bordel sa okolo ciest kopiť bude
Dovolím si nesúhlasiť.
Odpad v prírode sa nebude kopiť, keď si ľudia začnú vážiť prírodu a hodnotu, ktorú má.
Pre väčšinu ľudí nie je problém skočiť si do Žiliny na nákupy, za športom alebo kultúrou, tak prečo by mal byť problém prejsť pár kilometrov do zberného dvora? Kto stavia alebo renovuje dom, musí mať aj pár euro na benzín a poplatok za uloženie odpadu.
Obec je plná kontajnerov na separovaný odpad a ľudia aj tak nosia sklo, plasty aj kovy na lúku za našim domov, hoci to majú ďalej! Chápete to? Ja nie.
Problém je v mentalite, vo zvykoch, ktoré si z ješitnosti nechcete dať zobrať. Vaši predkovia vynášali odpad celý svoj život tak aj vy máte právo! To, že teraz vzniká odpad, s ktorým s príroda neporadí, vás netankuje. A že je nás čoraz viac a aj tých pár "zvyšných tehál" (mramorových kvádrov a kachličiek!) nie je už žiadna kôpka ale kopec, a tá cesta, ktorú tak "nezištne" opravujete, je už o pol metra vyššia od nánosov stavebného odpadu, to nie je pre väčšinu z vás argument aby ste od svojich zvykov upustili.
A ešte o Vašom strachu. Lebo používanie prezývok je strach s konfrontácie s ľuďmi iného názoru.
Čoho sa bojíte? Že Vám niekto vynadá, alebo sa Vás bude snažiť vyhnať z obce, alebo dá na súd, alebo vytasí na Vás brokovnicu?
Nebojte sa. Vy ste chlap, ja stará a krehká žena. Mne sa toto všetko už stalo a nebojím sa. Či presnejšie, trochu sa ja bojím, ten chlapík, čo má brokovnicu a mohol by ju na mňa použiť, vyzeral dosť nebezpečne-:)). Ale ten strach ma neparalizuje natoľko, aby som sa nesnažila o to, o čo sa snažím. Aby moja vnučka, ktorá sa dnes narodila, mohla chodiť do prírody bez rizika, že sa zraní na kope tabuľového skla, ostnatého drôtu, hrdzavej konzerve, že šľapne na rozkladajúcu sa vyvrhnutú zver a pod. a mohla sa kúpať v potoku, čo tečie cez dedinu.
Mirjam Valkovičová

16

Ja osobne tam ten odpad nesypem, len som tiež staval dom a viem čo stojí odvoz na skládku komunálneho odpadu, lebo som zaň platil.
Preto mi je jasné, že pokial tie zberné domy nebudú mať ľudia zadarmo pod nosom, tak tam ten bordel bude.

Určite sa vždy nájde nejaké percento ľudí, čo to vysypú do potoka/lesa aj keby mali príjem v tisícoch mesačne, to je proste fakt tak ako vždy bude určité percento kriminality nech robíte čo robíte. Kto tam nosí odpad, ktorý je zadarmo separovaný v obci je blázon. Myslím ale, že cielene ľudia nevynášajú plasty/sklo niekde za dedinu, jednoducho to šupnú to vriec počas prerábky spolu so stavebným odpadom a je to, ked prejde polčas rozpadu plastového vreca tak po rozsypaní obsahu sú najviac viditelné asi plasty/sklo.

Časom sa to určite zlepší, väčšinou má ekonomický vzostup regiónu všade podobný charakter - najskôr si ľudia nakúpia autá, potom zrenovujú/postavia domy a nakoniec sa začnú zaujímať aj o to čo je za plotom a začnú upratovať/kosiť aj svoje okolie. Áut už má každý dosť, domy budú pomaly poprerábané, takže nás čaká optimistická fáza tri, vy ste toho hádam dôkazom :-)

Tá cesta podla mňa nikde nie je vyššia o pol metra vdaka stavebnému odpadu, ked tadial idem, tak to vidím vždy vysypané na miestach kde by bola inak vymytá diera. Btw. rozdrvené murivo/zvyšky zo stavieb sa bežne používajú ako recyklát na podkládku alebo vysprávku ciest.

Čo sa týka anonymnej diskuzie na internete, je to proste štandard, ak by ste bola na internete dlhšie tak by vám to nepripadalo divné.

17

Vážený pán starosta,
už dva roky sa snažím o to, aby táto obec fungovala lepšie, aby si ľudia vážili prírodu a aby obecný úrad dodržiaval zákony tejto republiky. Nedarí sa mi. A pochopila som, že bez pomoci z vonku žiadna zmena nepríde.
Pred dvomi mesiacmi som písala na odbor starostlivosti o životné prostredie, lebo vo veci vyvážania odpadu za dedinu ste za dva roky neurobili napriek mojim dlhodobým upozorňovaniam na tento problém ( s výnimkou odpratania menšej kôpky stavebného odpadu na lúke smerom na Vadičov ) nič. 23. septembra bola v obci kontrola z tohto úradu. A Vy budete musieť niečo s tými kopami odpadu v okolí dediny urobiť. Nerada sem ťahám kontroly, ale keď to inak nejde?
3. septembra som písala na odbor všeobecnej vnútornej správy vo veci nezverejňovania zápisníc a zmlúv a nedodržiavania lehôt na zverejňovanie zasadnutí obecného úradu a podkladov pre poslancov. Dostala som takúto odpoveď:
Vážená pani Valkovičová,

k vašej žiadosti o pomoc pri náprave nekorektného konania starostu obce dávame toto stanovisko.

Je potrebné sa s podaním na nečinnosť starostu obce, resp. jeho konanie v rozpore so zákonom, obrátiť na Okresnú prokuratúru Žilina, kde v rámci prokurátorského dozoru prokurátor pri zistení porušení zákona môže žiadať prijať opatrenie od samosprávy. Z obsahu Vášho listu vyplýva i možné porušenia zákona o slobode informácii zák. č. 211/2000 Z. z. v znení neskorších predpisov,  a to § 5 a nasl.  Návrh na konanie o  priestupku na úseku práva na informácie môžete podať na políciu alebo priamo na Okresný úrad, odbor VVS/.   Aktuálne najvhodnejšia cesta je spomínaný podnet na Okresnú prokuratúru, ktorá  koná pri porušení zákona. Obec je povinná zverejniť informácie, ktoré zákon o slobode informácii v spomenutom ustanovení kodifikuje. O informácie môžete požiadať aj v zmysle spomenutého zákona č. 211/2000 Z. z. Ak nebudú sprístupnené obcou žiadané informácie, tak podať odvolanie /i v prípade, že obec nevydá rozhodnutie o nesprístupnení, tzv. fiktívne/ podáte odvolanie, o ktorom by mal rozhodnúť starosta obce a až potom podať návrh na konanie o  priestupku.  Z dlhodobého hľadiska porušovania zákona obcou však vidíme najlepší efekt obrátiť sa na Okresnú prokuratúru Žilina.

Vážený pán Žabka, netúžim po tom poslať na Vás prokurátora. Prosím Vás preto o urýchlenú nápravu týchto nedostatkov.
Mirjam Valkovičová

18

Vážená p. Valkovičová  musím reagovať takto verejne aby sa veci trochu objasnili a aby aj občania vedeli ako to je a bolo.  Na poslednom stretnutí poslancov sme sa dohodli že dáme starostovi čas na doplnenie zápisníc nakoľko najdôležitejšia vec bola spustenie škôlky, väčšina práce bola na jeho pleciach ,ale hlavne zodpovednosť pred rodičmi a deťmi ktoré nastupovali do našej MŠ, že škôlku v termíne dokončíme. Výsledok je, že to stihol a málo kto s nás poslancov mu mohol v tom počas pracovných dní pomôcť nakoľko sme všetci zamestnaný, Veľká vďaka starostovi a chlapom z obce čo pracovali na MŠ. Teraz prišiel čas na starostu aby dotiahol čo zameškal tak mu dajme čas. Vo štvrtok máme stretnutie a budeme veci dávať do poriadku. Navrhujem Miriam daj termín kedy zvoláme brigádu stretneme sa pozbierame upraceme , opečieme slaninku, spoznáme susedov, ....  Ja prídem + moja rodinka.

19

Ahoj Rasťo,
ja vidím problém inde. Podľa mňa starosta zápisnice zverejňovať nechce. Mám aj vysvetlenie, aké má pán starosta dôvody nezverejňovať, čo sa na obecnom úrade schvaľuje.
Ale to nie je podstatné. Podstatné je, že ide o dlhodobé porušovanie zákona. A ospravedlňovanie starostu, že má veľa práce, je smiešne. Väčšina starostov obcí s 500 obyvateľmi má tretinový alebo polovičný úväzok, nie celý ako ten náš a stíhajú aj zápisnice, aj vodovody, aj opravy ciest a škôlok, aj podávajú žiadosti na dotácie na odstraňovanie čiernych skládok, aj kontrolujú obyvateľov, aby nevypúšťali obsah žúmp do potokov.
Strávila som týždeň v spoločnosti pracovníkov obecných úradov a urobila som si obrázok ako OÚ v iných dedinách fungujú, čo robia a čo sa dá urobiť a čo nie. Keď som im povedala, že v našej dedine sa zápisnice nezverejňujú, boli šokovaní!
Okrem toho zápisnice píše zapisovateľ a schvaľujú poslanci. Jej zverejnenie na stránke obce môže urobiť aj pracovníčka OÚ. Je to otázka 5 minút. Nehovor mi, že nikto na úrade nemá čas 5 minút!
Píšeš, že zápisnice treba doplniť. To sa predsa nedá, už sú schválené poslancami a ich text je nemenný. A nikto, ani starosta nemá právo do nich zasahovať.
Mirjam Valkovičová

20

Ja nepíšem že treba doplniť text alebo upraviť , ale  DOTIAHNUŤ a DOPLNIŤ  to znamená  zavesiť na stránku. A je veľmi podstatné ak píšeš ,že vieš o dôvodoch prečo nezverejňuje zápisnice a nepovieš čo vieš, alebo to čo vieš nie je 100% ????

21

pani Valkovičová, ak sa Vám tu tak strašne nepáči a mate stále dovod niečo len kritizovat a túlať sa po cudzích (súkromných ) pozemkoch užívat ich tak sa zbalte a choďte preč.Niekam tam kde Vás budu tak "oslavovať a nosiť na rukách " ako aj tu.Už ste vážne na smiech.

22

Vážený pán starosta, tototsomja5,
problémy obce sa nevyriešia tým, že sa odstráni ten, kto na ne poukazuje. Ak by sa Vám podarilo vyštvať ma z dediny, čierne skládky tu zostanú, cesty budú rozbité tak ako predtým, fekálie budú naďalej tiecť dolu dedinou, autobusové zastávky budú naďalej zdevastované, atď.
A energia a čas, ktorý vynaložíte na „presviedčanie“  aby som odišla, pôjdu do stratena, lebo sa vám to nepodarí. Bolo by rozumnejšie použiť ich na riešenie problémov, ktoré táto dedina má.
Boj má negatívny dopad na obidve strany a obidve strany na to doplatia. Keď sa energia vynaloží na spoluprácu, vyhrajú všetci. Hovorí sa tomu win-win a dá sa to pomerne ľahko dosiahnuť tak, že sa ľudia počúvajú, argumentujú bez útočenia a k veci a hľadajú riešenie prijateľné pre obidve strany.
Bola som dnes na akcii, kde študenti bilingválneho gymnázia v Žiline hodinu debatovali. Téma nebola podstatná, hlavný bol spôsob komunikácie medzi dvomi skupinami študentov s rozdielnymi názormi. Paráda. Bola radosť počúvať ich. Aký to rozdiel čítať príspevky na diskusnom fóre Kotrčinej Lúčky plné útokov a agresie, ktoré nič nevyriešia. Mám takú nádej, že keď sa títo mladí ľudia dostanú do reálneho života, zmenia túto spoločnosť k lepšiemu.
Pozývam Vás na prednášku manželov Koprivových v Nadácii Polis na Mariánskom námestí č. 31,  28. októbra o 16- tej hodine na tému „rešpektovať a byť rešpektovaný“ o tom, že uplatňovanie sily a moci má negatívny dopad na plnenie úloh, sebaúctu zúčastnených a ich vzájomné vzťahy. A potom vás pozývam na kávu a debatu na tému, čo my dvaja spoločne môžeme pre túto dedinu urobiť-:))
Mirjam Valkovičová

23

Vážená pani ,nikto Vás nechce vyštvať.V obci žijú ludia,ktorým sa ani nesníva o novej,alebo čo len polátanej ceste a bývaju tu dlhšie ako Vy.Ako riešite  vy fekálie?????čističkou a vsakom,ktorý znečistuje spodné vody????Mate vobec skolaudovane?Čo vaše stavebné povolenie? Nič v zlom,ale myslím si,že bývali obyvatelia vášho príbytku boli rozumnejší.Pre málo informovaných služil objekt ako družstvo....!!!!!!!!!!!Pekný deň....:)

Vážený pán starosta, dovoľujem si vás upozorniť, že ste doteraz nezverejnili zápisnicu z 9 -teho zasadnutia obecného zastupiteľstva. M. Valkoviočvá

25

Pripomienky k zverejnenému materiálu - PHSR.

Predložený materiál nespĺňa všetky požiadavky zákona a preto je ho nutné doplniť a opätovne predložiť na pripomienkovanie.
    Odôvodnenie:
    Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce (PHSR) je jedným z dvoch strategických dokumentov každej obce. (Druhým je územný plán obce) Návrh PHSR sa prejednáva s občanmi obce, ktorí majú možnosť sa k nemu vyjadriť a podať pripomienky. Návrh PHSR je nutné zverejniť v obci obvyklým spôsobom. Keďže ide o značne rozsiahly dokument, tak sa to spravidla robí tak, že sa na vývesnej tabule obce vyvesí oznam o možnosti pripomienkovať návrh PHSR. V ozname je zároveň napísané, kde sa je možné s kompletným materiálom zoznámiť. (Spravidla na obecnom úrade a zároveň aj na internetovej stránke obce.)
    Kompletný návrh musí byť zverejnený 30 dní. Do tejto doby majú možnosť obyvatelia obce podávať k nemu pripomienky.
    Ku každej pripomienke sa musí spracovateľ vyjadriť s tým, či ju akceptuje alebo nie.
    Aj s výsledkami pripomienkového konania musia byť občania, ktorý pripomienky podali, oboznámení.
    Následne upravený materiál schvaľuje obecné zastupiteľstvo.

To, čo je doposiaľ zverejnené, nie je kompletným návrhom. Nerozumiem podnadpisu zverejneného materiálu –  citujem:
    „SWOT ANALÝZA VNÚTORNÁ (NA VEREJNÉ PRIPOMIENKOVANIE)!
    Na verejné pripomienkovanie musí ísť kompletný návrh PHSR spracovaný v súlade s §8 Zákona č. 539 zo 4. novembra 2008 o podpore regionálneho rozvoja v znení Zákona č. 309 z 15. októbra 2014, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 539/2008 Z. z. o podpore regionálneho rozvoja.
    Aj návrh predložený na prejednanie s občanmi obce musí obsahovať všetko to, čo je uvedené v §8 odst. (3).
    V §8 hore uvedeného zákona sa píše:
§ 8
Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce
(1) Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce je strednodobý rozvojový dokument, ktorý je vypracovaný v súlade s cieľmi a prioritami ustanovenými v národnej stratégii a zohľadňuje ciele a priority ustanovené v programe hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja vyššieho územného celku, na území ktorého sa obec nachádza, a je vypracovaný podľa záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie obce.6)
(2) Vypracovanie programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce zabezpečuje obec pri uplatnení partnerstva.
(3) Program rozvoja obce vytvorený v rámci partnerstva pozostáva z;
a) analytickej časti, ktorá obsahuje komplexné hodnotenie a analýzu východiskovej situácie obce, odhad jej budúceho vývoja, možné riziká a ohrozenia vo väzbe na existujúce stratégie a koncepcie a využívanie vnútorného potenciálu územia, jeho limitov a rozvoja, definovanie podmienok udržateľného rozvoja obce,
b) strategickej časti, ktorá obsahuje stratégiu rozvoja obce pri zohľadnení jej vnútorných špecifík a určí hlavné smery, priority a ciele rozvoja obce rešpektovaním princípov regionálnej politiky s cieľom dosiahnutia vyváženého udržateľného rozvoja územia,
c) programovej časti, ktorá obsahuje najmä zoznam opatrení a aktivít na zabezpečenie realizácie programu rozvoja obce,
d) realizačnej časti, ktorá je zameraná na popis postupov inštitucionálneho zabezpečenia formou partnerstva a organizačné zabezpečenie realizácie programu rozvoja obce, systém monitorovania a hodnotenia plnenia programu rozvoja obce s ustanovením merateľných ukazovateľov, vecný a časový harmonogram realizácie programu rozvoja obce formou akčných plánov, a
e) finančnej časti, ktorá obsahuje finančné zabezpečenie jednotlivých opatrení a aktivít, inštitucionálnej a organizačnej stránky realizácie programu rozvoja obce.

Predložená SWOT analýza je len akýmsi sumárom spracovaných analýz  a je súčasťou analytickej časti (odst. (3) písmeno a) zákona) Na vyjadrenie ale musí ísť celý materiál! Kompletný návrh PHSR!
    Bez oboznámenia sa s analýzami nie je možné sa vyjadriť k záverom, ktoré majú z nich vychádzať.
    V predloženom materiály je len časť materiálov požadovaných v §8 odst.(3), písmeno a) a úplne tu chýbajú materiály požadované v písmenách b), c), d) a e).

Ministerstvo vypracovalo metodiku spracovania PHSR ako pomôcku pre mestá a obce. Aj keď metodika nie je záväzná v tom zmysle, že by bolo nutné postupovať vo všetkých bodoch presne podľa nej, je dobrým vodítkom na to, aby si každý vedel spraviť predstavu, ako má spracovaný materiál vyzerať a čo má obsahovať.
    Obsah     PHSR tak, ako je uvedený v §8 ods.(3) zákona je ale pre všetky mestá a obce záväzný!

Z horeuvedených dôvodov a odvolávajúc sa na platné zákony Vás žiadam o zverejnenie kompletného návrhu PHSR obce na pripomienkovanie jej občanmi.

S pozdravom
                                    Mirjam Valkovičová

Prílohy:
        Citovaný zákon
        Metodika spracovávania PHSR
        Príručka pre samosprávy
    prílohy Vám pošlem meilom