Téma: denník zberačky odpadkov-:))))

Dnes 16 -  teho  septembra 2014 som začala s likvidáciou čiernej skládky odpadkov v katastrálnom území obce Kotrčina Lúčka.
Začala som zľahka, aby som náhodou nedostala svalovú horúčku-:)))) a aj kvôli tomu, že kvôli budovaniu vodovodu som sa tam nedostala autom.
Takže som doniesla domov "iba" dve vedrá odpadkov. Rad sa hrám s fantáziou a tak som z tej haldy zobrala  dve veci.  Dámsku nemodernú čižmu veľmi malej veľkosti, cca č. 3 a dva druhy kachličiek (okrem iného-:)))
A tu je môj záver detektíva-:)))
Čižma patrila veľmi malej a pravdepodobne veľmi starej žene, ktorá zomrela a jej potomkovia pri robení poriadku s jej vecami všetko vyhodili do lesa.
Kachličky boli dva druhy na jednej hromade, starší typ, ktorý majiteľ túžiaci po peknej kúpeľni strhol dole a pár novších, ktoré sa pri práci rozbili alebo mu zvýšili. Vystavím ich v dedine a možno ich niekto spozná a povie aha, veď také kachličky má doma Fero (Jožo, Jano ...) -:)))
Mirjam Valkovičová

Re: denník zberačky odpadkov-:))))

Vážení obyvatelia obce Kotrčina Lúčka,
dovoľujem si vám oznámiť, že monitorujem vývoz odpadu do prírody v katastri obce Kotrčina Lúčka.
Je toho tak veľa, že nie je v mojich silách, ako som pôvodne plánovala, odpad vo vlastnej réžii odstraňovať.
Mám zdokumentované dva prípady tak, aby bolo možné na základe fotografického materiálu podať trestné oznámenie na konkrétneho páchateľa a viem ešte o jednom pokuse, ktorý sa mi podarilo prekaziť.
Prosím Vás aby ste viac nevyvážali odpad do prírody.
Ak nazbieram viac takto zdokumentovaných prípadov aj po tejto prosbe, to trestné oznámenie podám.
Mirjam Valkovičová

Vážení spoluobčania,
na čiernu skládku za dedinou smerom na Vadičov pribudla jedna jelenia noha, jedno modré plastové vrece, z ktorého trčí hnedá srsť nejakého zvieraťa, plastové vedro a vlečka stavebného odpadu, asi z betónovania. Nespomínam niekoľko nákladiakov hlušiny, lebo ako mi povedala "jedna pani", s tým majiteľ pozemku súhlasil.
Modré plastové vrecia viezol 28. októbra na malom traktore s prívesným vozíkom muž, ktorý sa asi za 20 minút vrátil bez nich.
Ponúkam každému človeku, ktorý je taký chudobný, že si nemôže dovoliť zaplatiť cestu a poplatok za stavebný odpad na riadnej skládke zo stavby svojho nového rodinného domu a aj tomu, ktorý robí doma veľké upratovanie a nemá čas triediť svoj odpad do kontajnerov v dedine, že mu náklady spojené s odvozom na skládku zaplatím.
Mirjam Valkovičová

Kontaktujem sa s ľuďmi s dediny a niekedy oni vyhľadávajú mňa. A zisťujem, že mnohým z vás nie je ľahostajné, ako vyzerá okolie dediny a sú pohoršení, že sa tam vyváža odpad. A občas sa niečo aj dozviem. Napríklad kto vymieňal okná na svojom dome v čase, keď na čiernej skládke pribudla kopa tabuľového skla.
Mirjam Valkovičová

Na skládku pribudol ďalší  stavebný odpad a na cestu vlečka tehál. Mirjam Valkovičová

Pán starosta ma požiadal, aby som hlásila podozrivé aktivity na čiernej skládke, tak hlásim:
Vo štvrtok 18 - teho  decembra o siedmej hodine ráno prefrčalo okolo môjho domu biele auto podobné ako pickup s prázdnym prívesným vozíkom, ktoré výdavam stáť v dedine, z ktorého trčali rúčky aké mávajú lopaty a podobné náradie. Išlo zo smeru Vadičov do dediny.
Tak som vzala foťák a nafotila nový odpad, ktorý pribudol od 23. novembra, kedy som fotila naposledy.
Dve nové kopy hlušiny  pravdepodobne z terénnych úprav pri stavbe domu.
Pri ceste biely polystyrén asi vypadnutý z vozíka cestou hore.
Na ceste celé tehly a žulové kvádre, ktoré tam niekto vyviezol ako suť -:)) asi pred mesiacom a autám sa ich doteraz nepodarilo rozbiť
Veľký zelený zvyšok celty, veľká aluminiová plachta, vrece od cementu naplnené zvyškom plastu, používajúceho sa na izoláciu základov stavieb tehlovej farby.
Polystyrén z balenia veľkých predmetov typu mikrovlnka, práčka a pod.
Zelené vrece od stavebného materiálu.
Fialový nočníček pre bábiky a veľa iných drobností.
Prosím dievčatko, alebo mladú slečnu, ktorá sa prestala hrávať s nočníčkom pre bábiku, aby poprosila svojho otca, aby takýto odpad hádzal do kontajneru na plasty a nie do prírody na pozemok patriaci inému človeku a opýtala sa ho, ako by sa cítil, keby niekto prišiel k jeho plotu  a nahádzal mu naň svoje smeti.
Tiež ju prosím, aby svojmu otcovi povedala, že plasty potrebujú na rozklad niekoľko storočí a ten fialový nočníček by tam svietil (keby som ho nebola zobrala ako misku pre mačku, (bol celkom nepoškodený)) aj v dobe, keď na výlety do prírody budú chodiť jej prapra vnuci.
A či sa nebude hanbiť, keď teraz jeho smeti budú na náklady obce (teda z peňazí všetkých obyvateľov Kotrčinej Lúčky), odpratávať iní ľudia.
Mirjam Valkovičová

Hlásim nový prírastok na čiernej skládke:
Pokrčené pásy plechu, asi odpad z renovácie domu, veľké čierne plastové formy a biela nádoba podobná nádrži na splachovanie WC.
Už som raz starostu prosila, aby vyhlasoval obecným rozhlasom, že vynášanie odpadu do prírody je trestný čin. Nič sa neudialo. Ľudia v dedine vedia, že sa im nič nestane a tak vynášajú ďalej. Vynášajú napriek tomu, že si fotím autá, že vedia, že už mám zdokumentované prípady, ktoré môžem podstúpiť polícii.   
Zistila som, komu patrí pozemok, na ktorú obyvatelia Kotrčinej Lúčky nosia svoj odpad. A som zhrozená!! Nehanbíte sa!! Veď ten človek by si zaslúžil zvýšenú ochranu a pomoc. Nevie sa brániť a hyeny nazývajúce sa ľuďmi to zneužívajú. Je mi z tých, čo to robia, zle.
Prosím všetkých slušných ľudí, aby sa angažovali. Aby vyzývali starostu aby konal, aby začal riešiť skládku. Aby mali oči otvorené a hlásili ľudí, čo ničia majetok človeku, ktorému iní „ľudia“ zničili zdravie.
Mirjam Valkovičová

8

p. Valkovičová starosta má toooooooooooooooolko práce okolo našej obce a pozemkov že tak ako slúbil v papierikoch čo nám rozdal pred volbami že bude informovať a zlepší zápisnice na stránke a podobne no posledná je tam z 6/2014, zastupitelstvo nezmenené atď. Tak ho nechajme nech si dokončí pozemkové záležitosti možno pred volbami o 4 roky sa niečo opäť udeje.

S poľutovaním konštatujem, že za dedinou smerom na Vadičov vznikla nová skládka odpadu.
Dnes som videla stáť na lúke za dedinou auto. Stálo tam  asi tak dlho, ako treba na vyhodenie odpadu. Tak som sa tam išla pozrieť.  Na doteraz čistej lúke bol rôzny odpad, okrem iného aj hliníkové plechy, ktoré sa používajú pri stavbe sadrokartónových stien. Takže logika hovorí, že ich tam vyhodil niekto, kto si  staval v rodinnom dome nové priečky zo sadrokartónu.
Mirjam Valkovičová

10

S poľutovaním konštatujem, že na čiernu skládku za dedinou za krížom napravo smerom na Vadičov pribudol ďalší stavebný odpad, polámané rúry, pórobetónové kvádre, tehly a pod.
Mirjam Valkovičová

11

Začala sa sezóna zbierania byliniek a teda aj odpadkov. Bilancia mojich výjazdov je taká, že domov v košíku donesiem trochu byliniek a dve plné plastové vrecia odpadkov. Je to márna práca, odpadky pribúdajú rýchlejšie ako ich ja zbieram. Na lúke za dedinou smerom na Vadičov, ešte pred obrovskou kopou vyvezenej hlušiny a kde vlani pracovníci na aktivačných prácach vyzbierali menšiu kôpku hliníka a sadrokartónu, vzniká znova skládka odpadu. Na lúke, ktorá by mohla byť ozdobou tohoto kraja a kam chodia ľudia na nedeľnú prechádzku!
Nemuselo by to tak byť.
Bola som na sviatky v Novej Lehote. Je to na Orave, v chudobnom kraji. Dedinka trochu väčšia ako tá naša. Dom lemujú rieku Oravu, medzi nimi a riekou je asi 20- 40 metrový pás voľného priestranstva. Zatrávnený, upravený, väčšinou len obyčajná tráva, sem tam kríky alebo kvety, ohniská, lavičky, aj jeden gril. Vidno, že sa obyvatelia starajú aj o to, čo nie je ich a že je tam život, že tam ľudia chodia a relaxujú. Ako je možné, že 80 kilometrov od Kotrčinej Lúčky to ide a v Kotrčinej Lúčke nie? Od čoho to záleží, že v jednej obci si ľudia vedia udržať poriadok a sami a dobrovoľne sa starajú a v druhej nie? Ako je možné, že v našej obci sú už minimálne tri roky dve pneumatiky v centre dediny a napriek tomu, že tu máme asi 8 alebo 10? pracovníkov na aktivačných prácach a odstránenie tých pneumatík zvládne jeden z nich za pár desiatok minút? Ja som vlani a tento rok vo vlastnej réžii vyniesla z prírody v okolí obce tri pneumatiky. A 10 (platených) ľudí sa za tri roky nedokáže postarať o dve?
Čo spôsobilo takú apatiu obyvateľov obce?
Mirjam Valkovičová

12

P. Valkovičová , Miriam. Už som si myslel, že si sa vzdala yikes) . Len jedna pripomienka, smere na Vadičov a  Nededzu môžu smetiská tvoriť aj ľudia z Vadičova a Nededze . A preto treba poďakovať všetkým našim, čo v TICHOSTI  zbierajú, čistia a starajú sa o svoje / naše okolie. Rasto Synák

13

Ahoj Rasťo, ďakujem za povzbudivé slová.
Áno, vzdávam to, ale len čo sa týka spolupráce s obcou. Pochopila som, že tadiaľto cesta nevedie. Obec to nerieši a pokiaľ tam bude tento starosta, ani riešiť nebude. Iba ak by sa toho chopili poslanci.
Áno, som veľmi rozčarovaná. Chodím veľa po svete a vidím a viem, že sa to dá inak. A nechápem, ako sa niekto takto správa k prírode, našej matke. Nechápem, prečo ľudia pília konár, na ktorom sedia. Nechápem, že keď je niekto platený za to, aby sa staral, sa nestará.
Čas a energiu, čo by som vynakladala na presviedčanie starostu, aby niečo robil, je stratený čas a premárnená energia.  A vytváram si tým negatívne emócie.
Takže budem robiť, to, čo je v mojich silách. Chodiť na prechádzky s igelitovými vrecami a odnášať to, čo odniesť vládzem.
Nemyslím si, že odpady sem nosia z iných dedín. Nededzania majú "vlastné" čierne skládky, načo by išli 4 km navyše, keď to môžu vyhodiť bližšie a vo Vadičove sa starosta stará. Pravidelne rušia novovznikajúce kôpky odpadu a vozia to do zberného dvora. Viem, vidím to, rozprávala som sa s pracovníkom, čo to má na starosti.
Mirjam

14

Dnes som bola dokončiť zber odpadu, ktorý nechali mládežníci, zabávajúci sa na Veľkú noc na chatke pod/blízko kaplnky smerom na Vadičov. Odniesla som tri igelitky plastových a sklenených fliaš a iné smeti pohodené pri chatke v blízkosti prameňa vody, kde by mohla byť pekne upravená studnička pre pocestných. Nie je. Ale odo dneska nie je ani zahádzaná odpadom. Ako dlho?
Mirjam Valkovičová

15

Oznamujem občanovi, ktorý vyniesol do lesa nad lúkou smerom na Vadičov nárazník z favorita, že ten sa tam už nenachádza, pretože iný občan ho zniesol dolu do dediny, naložil do vlastného auta a odniesol do zberného dvora. Pokiaľ by sa občan, ktorému nárazník patril, chcel človeku, ktorý sa postaral o jeho odpad poďakovať, nech sa u mňa ohlási, dám mu naňho telefónne číslo. M.V

16

Tak ako každý rok na jar, aj tento, som čistila okolie nášho domu od odpadu, čo tam vynášajú niektorí tiež ľudia. Spoluprácu s OÚ som už vzdala, nefunguje to. Tri roky som sa snažila presadiť u starostu, aby vyhlásil obecnú brigádu na čistenie obce a okolitých lúk, lesov a korýt potokov, tak ako to robia iné obce. Márna snaha. Vlani poslal pracovníkov na aktivačných prácach na lúku pri našom dome, tí niečo pozbierali a starosta vyhlásil, že už je všade čisto a brigádu netreba. Tak som si povedala, že to tento rok spravím potichu, bez publicity. Načo, žiadnu zmenu v myslení ľudí nedosiahnem. Zvládnem to sama a o ocenenie nestojím, stála som o spoluprácu. Ocenenie mi nevráti môj čas, ktorý tomuto venujem. Radšej by som ho venovala niečomu pozitívnejšiemu a tvorivejšiemu.
Prvá moja „brigáda“ prebehla tak, ako som si povedala. Vyzbierala som niekoľko vriec, (aj z lúky, ktorá už bola vlani vyčistená pracovníkmi na aktivačných prácach), vytriedila a vyseparovala. To, čo ostalo, sa zmestilo do našej nádoby na komunálny odpad, my ju mávame aj po dvoch týždňoch, čo je interval smetiarov, skoro prázdnu.
Pri druhej brigáde som vyzbierala viac ako sa zmestilo do našej nádoby. To, čo sa tam nezmestilo a čo bolo určené do zberných surovín, som asi hodinu a pol pred príchodom smetiarov vyložila na druhú stranu cesty, kde bývame. Bolo tam 5 igelitových vriec, z toho tri určené do zberných surovín alebo do kontajnerov so separovaným odpadom umiestnených v obci a úhľadne uložená kôpka železa (zarobila som 2,50 euro-:))) Dúfala som, že prehovorím smetiarov, aby dve vrecia zobrali (nedali sa -:)) a ostatné som mala v úmysle zobrať mojim autom v piatok do Tepličky, lebo v ten deň som mala aj termín u lekára.
No a tu je dôvod, prečo moje tohtoročné zbieranie odpadu zverejňujem, aj keď som pôvodne nechcela. O tento zážitok sa s vami rada podelím.
Asi po hodine, čo som tam vrecia vyložila, jeden veľmi vystrašený občan telefonoval pánovi starostovi, aby si náhodou nikto nemyslel, že čiernu skládku, ktorá vznikla neďaleko jeho domu, založil on, že to bol niekto iný.
To nevymyslíš , to je život-:)))))))))))))